Föreningen får bidrag av Malmö stad till år 2022.

Föreningen får bidrag av Malmö stad till år 2022. Foto: Mostphotos

Judisk-muslimsk förening får 400 000 kronor om året

"Ordet amanah betyder tillit på arabiska"

MALMÖ. Judisk-muslimska föreningen Amanah får 400 000 kronor i årligt stöd av Malmö stad, till och med år 2022. Anledningen är att föreningen genom samtal i skolor, föreningar och andra sammanhang bidrar till ökad förståelse mellan Malmöbor och bygger förtroende mellan Malmöbor med muslimsk respektive judisk tro. Ordet amanah betyder tillit på arabiska medan det på hebreiska heter snarlika emunah.

Föreningens arbete består i stor utsträckning av samtal med publik mellan rabbin Moshe David HaCohen och imam Salahuddin Barakat, något som uppmärksammats även internationellt. För att nå fler kvinnor planerar föreningen att utöka arbetet till att samtal även ska föras av kvinnliga representanter för de båda religionerna. Föreningens primära målgrupp är skolungdomar och unga vuxna, främst muslimska och judiska men också unga människor generellt.

Publicerad 19 June 2019 14:27